Lehim Cürufu Tehlikeli Atık mıdır?

Sağlık İçin Geri Dönüşüm

Kurşun içerikli kalaya lehim adı verilmektedir. Farklı kullanım alanlarına göre değişik adlandırılabilmektedir. Yüzde yüz saf olmayan metallere de cüruf denilmektedir. Eritilip farklı formlara getirilmektedirler.

Geri dönüşüm olarak değerlendirilmekte olan birçok madde bulunmaktadır. Peki; lehim cürufu tehlikeli atık mıdır? Lehim cürufu kalorifer yakıtında ve kentsel yaşam bölgelerinde çok kullanılmaktadır. Özellikle kurşun karışımı olan lehim cürufu, parçalanmayan ve erimeyen bir özelliğe sahip olması yönüyle oldukça zararlı görülmektedir.

Solunum, içme suyu ve gıdalar sonucu vücuda girerek ciğerler sonrada kana karışmaktadır. Kan yoluyla da karaciğer, beyin ve böbreklere dağılmaktadır. Kansızlık, mide ağrısı, işitme bozukluğu, bilişsel ve davranışsal bozukluklar, kalıcı obezite vs. hastalıklara yol açmaktadır.

Atıkların etkili bir atık yönetimi ve geri dönüşümlerin önem kazanması; çocukların geleceğinden tüm ülke geleceğine kadar temiz ve sağlıklı yaşam sunmaktadır. Bilinçli tüketiciler olmak için bilinçlendirilen bireylere ihtiyaç olmaktadır.

Kullanılan ürünler ve atıklarını hem tasarruf için hem de sağlık için değerlendirmeye akarak çevre ve insan sağlığı korunabilmektedir.


Kaynak: https://www.lehimcurufu.com © Copyright Makaleyi izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.