Lehim Nedir? Kullanım Alanları

Lehim Nedir? Lehimleme Nerelerde Kullanılır?

Lehim kolayca işlem uygulanan metallerin erime derecesi düşük olan bir metal kullanılarak birleştirilme işlemidir. Lehim uygulaması yapılabilinmesi için basit bir rezistansta, havya ve havya ucuna sahip olmanız gerekmektedir. Kullanılacak lehimleme işlemine göre havya uçları da değişmektedir.

Günlük saç lehimleme ve elektrik işlerinde düz havya ucu kullanıldığı gibi; televizyon, radyo için kıvrık havya ucu kullanılmaktadır. Peki, lehim nedir? Lehim telinin yapısında kalt ve başka metalin birleşiminden oluşur. Saç lehimleme işleminde %60 oranında kalay, elektronik işlerin lehimlenmesinde %40 oranında kalay içeren lehim telleri kullanılmaktadır.

Lehim kulanım alanları başında elektronik eşyaların devrelerindeki kopmaları birleştirmek için kullanıldığı bilinse de maketçilik, modelcilik, radyo, hi-fi, ahşap yapma gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

Elektronik eşyalarda, elektrik, radyo ve televizyon lehimleme yaparken lehimleme süresinin kısa tutmalısınız. Bunun için hızlı olmanız gerekmektedir. Devrenin kullanım ömrünün uzan olmasını istiyorsanız lehimlemenin kısa olması gerekmektedir. Lehimleme telinin az kullanmaya dikkat etmelisiniz. Yoksa kopma ve kısa devre yapma meydana gelebilir.

Dikkat edilmesi gereken önemli konu ise lehimleme işlemi yapılırken meydana gelen duman solunmamalıdır. Bunun için ortam havalandırılıp lehimleme işlemi sırasında maske takılmalıdır.

Kaynak: http://www.lehimcurufu.com © Copyright Makaleyi izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.